Ustalenie niezgodności stanu prawnego w księdze wieczystej

7 czerwca 2023

Case study
Nieruchomości

Reprezentowanie klientów w sprawach związanych z ustalaniem niezgodności stanu prawnego ujawnionego w księdze wieczystej z rzeczywistym stanem prawnym nieruchomości.

Zespół naszej Kancelarii doradza spółce działającej w branży deweloperskiej w sprawie prawa użytkowania wieczystego nieruchomości o wartości szacowanej aktualnie na około 60 000 000 zł a przewłaszczonej przez nią na zabezpieczenie roszczeń z tytułu zaciągniętej umowy pożyczki. Spółka zwróciła się o pomoc do naszej kancelarii w sytuacji gdy pożyczkodawca dokonał sprzedaży wspomnianej nieruchomości osobie trzeciej, nie rozliczając ze spółką pożyczkobiorcy nadwyżki powstałej po zaspokojeniu się z nieruchomości jako przedmiotu przewłaszczenia na zabezpieczenie. 

Kancelaria czynnie doradza klientowi i rekomenduje podejmowanie określonych kroków prawnych w celu ochrony praw przysługujących spółce w tym również zmierzających do ochrony prawa własności nieruchomości. Jedno z zaproponowanych rozwiązań, które obecnie znajduje się etapie postępowania sądowego, związane jest z wystąpieniem z powództwem o ustalenie niezgodności stanu prawnego ujawnionego w księdze wieczystej z rzeczywistym stanem prawnym nieruchomości. 

Postępowanie sądowe jest aktualnie w toku, a sąd będzie badał kwestie ważności umowy przeniesienia nieruchomości m.in., pod kątem skutków związanych z niepowiadomieniem gminy o możliwości skorzystania z prawa pierwokupu (art. 109 ustawy o gospodarce nieruchomościami). Innym wątkiem poruszonym w sprawie jest instytucja nadzabezpieczenia tj. sytuacja, w której wartość nieruchomości znacznie przewyższa wartość zabezpieczonej wierzytelności i która jak wskazuje się w orzecznictwie w niektórych przypadkach, może prowadzić do stwierdzenia nieważności umowy przewłaszczenia na zabezpieczenie. Nie bez znaczenia dla prowadzonej sprawy będzie miało także zachowanie samego pożyczkodawcy, który w ocenie reprezentowanej przez nas spółki dopuścił się licznych nadużyć kontraktowych.

Jak było wskazywane, postępowanie zostało zainicjowane przez klienta i jest obecnie w toku. Jednakże, dzięki współpracy z naszą kancelarią:

  • Po niecałych dwóch tygodniach od złożenia pozwu zawierającego również wniosek o udzielenie zabezpieczenia, Sąd udzielił zabezpieczenia zakazującego dalszego zbywania przedmiotowej nieruchomości a ponadto, w treści księgi wieczystej dokonany został wpis ostrzeżenia o toczącym się aktualnie postępowaniu. 

Zabezpieczenie roszczeń naszego klienta nie może być przekładane na końcowy wynik sprawy jednakże, fakt jego udzielenia oznacza, że na obecnym etapie roszczenia reprezentowanej przez nas spółki zostały co najmniej uprawdopodobnione.

7 czerwca 2023

Mogą Cię 
zainteresować:

Case study
Nieruchomości

Reprezentowanie dewelopera w postępowaniu sądowym – oddalenie roszczenia Generalnego Wykon...

31 maja 2023

Case study
Nieruchomości
Biznes

Odszkodowania dla dużych firm w latach 2022-2023

16 marca 2023

GP NEWSLETTER

Chcesz być na bieżąco ze zmianami prawa?
Zapisz się do naszego newslettera.