Czy za niewdrożenie pracowniczego ESG grożą sankcje?

30 lipca 2024  |  
Autorzy: Iwona Smolak, Paweł Piotrowski

Media

Brak wdrożenia strategii zrównoważonego rozwoju (ESG) w zakresie pracowniczym, w tym brak raportowania, może się negatywnie odbić na działalności firmy. Jakie mogą być tego niekorzystne skutki – problem na łamach Rzeczpospolitej omawiają radca prawny Iwona Smolak oraz aplikant adwokacki Paweł Piotrowski.

Kwestie społeczne, w tym pracownicze, są istotnym elementem strategii zrównoważonego rozwoju ESG. W szczególności należy mieć tu na uwadze chociażby polityki związane z:

  • zapobieganiem dyskryminacji w miejscu pracy i zapewnieniem równych szans,
  • zapewnieniem pracownikom stabilności zatrudnienia,
  • równowagą między pracą a życiem prywatnym pracowników,
  • ułatwieniami adaptacji pracowników w miejscu pracy,
  • wyrównaniem wynagrodzeń kobiet i mężczyzn za tę samą pracę,
  • wolnością zrzeszania się pracowników,
  • bezpiecznymi i higienicznymi warunkami pracy.

Oczywiste jest, że kapitał ludzki stanowi kluczowe ogniwo w każdym przedsiębiorstwie i organizacji. Z tego też powodu konieczne jest wdrożenie zasad, polityk i strategii, które zapewnią odpowiednie warunki rozwoju dla pracowników – w oparciu o odpowiedzialne zarządzanie.

Pracownicze ESG odnosi się bezpośrednio do praktyk i polityk w przedsiębiorstwie, które dotyczą pracowników i są zgodne z zasadami zrównoważonego rozwoju. Wsparcie pracowników powinno być ważnym elementem działalności biznesowej w przedsiębiorstwie, które wdraża zasady zrównoważonego rozwoju z zakresu ESG.

Patrząc na strategię ESG z punktu widzenia pracowniczego, w głównej mierze należy się skupić na obszarze społecznym, a także ładu korporacyjnego.

Wdrażanie strategii ESG

Proces wdrażania przez przedsiębiorstwa strategii ESG jest wieloetapowy. Wymaga zaangażowania na wielu poziomach danej organizacji.

Głównym elementem w całym łańcuchu procesu wdrażania strategii ESG jest raportowanie. Kwestie regulujące raportowanie w zakresie zrównoważonego rozwoju zostały ujęte w dyrektywie CSRD (Corporate Sustainability Reporting Directive nr 2022/2464 z 2002r).

Obowiązek raportowania jest jedną z kluczowych kwestii w strategii ESG. Raporty są swego rodzaju sprawozdaniem z działalności przedsiębiorstwa w zakresie przestrzegania ESG. Pozwalają przedsiębiorcom i innym organizacjom zaprezentować swoje działania dotyczące zakresu czynników ESG – tj. kwestii środowiskowych, społecznych oraz ładu korporacyjnego.

Kto weryfikuje przestrzeganie zasad ESG

Kontrola poprawności przestrzegania zasad ESG może odbywać się na wielu płaszczyznach i przez różne podmioty w zależności od kontekstu i celu. Mogą być nimi np.:

  • potencjalni kontrahenci,
  • inwestorzy i akcjonariusze,
  • agencje ratingowe,
  • pracownicy,
  • urzędy państwowe,
  • organy regulacyjne,
  • firmy audytorskie.

Mając na uwadze powyższe należy podkreślić, że nie tylko administracja państwowa jest podmiotem kontrolnym w przypadku ESG. Jednym z pierwszych weryfikatorów zaangażowania przedsiębiorstwa w zapewnienie zatrudnienia umożliwiającego dobre, bezpieczne warunki pracy, dostosowane do indywidualnych potrzeb pracowników, oferujących rozwój ich kompetencji zawodowych, łatwą adaptację w środowisku pracy, stabilność zatrudnienia oraz pracę pozostającą w zgodzie z polityką work-life balance, będzie zawsze rynek pracy i kontrahenci danej firmy.

Skutki niewdrożenia pracowniczego ESG

Unia Europejska nie narzuciła krajom członkowskim jednolitego poziomu sankcji, jakie będą nakładane na przedsiębiorstwa, które nie spełnią obowiązku raportowania i zgłaszania danych niefinansowych zgodnie z dyrektywą CRSD.

Każdy kraj członkowski ma prawo ustalić własny poziom kar za naruszenia w tym obszarze. Skutki te można jednak przyporządkować do kilku grup.

a) Kary, które mogą nakładać organy państwowe

Unormowanie, jakie dokładnie sankcje będą wprowadzone za niezgłaszanie danych niefinansowych zgodnie z CSRD, nie doczekało się jeszcze jednoznacznego opracowania. Regulacje prawne w tym temacie będą się pojawiać wraz z zaawansowaniem prac związanych z implementacją wymienionej dyrektywy.

Na dzisiaj wiadomo, że informacje o zrównoważonym rozwoju będą stanowić część sprawozdania z działalności. Co za tym idzie, dane z raportów niefinansowych będą traktowane na równi z finansowymi.

Obecnie w Polsce sankcje za niesporządzanie sprawozdania z działalności znajdują się w ustawie o rachunkowości (art. 79). Ustawa ta przewiduje katalog sankcji takich jak: grzywna i kara ograniczenia wolności do 2 lat. O wysokości kary decyduje sąd.

b) Straty reputacyjne

Należy jednak pamiętać, że poza sankcjami przewidzianymi stricte przepisami prawa, są także inne konsekwencje, które nie są tak wymierne jak kary nałożone przez system państwowy, ale także bardzo dotkliwe dla przedsiębiorstw.

Przede wszystkim nie można zapominać o stratach reputacyjnych, które będą nieuniknione, gdy wyjdzie na jaw, że dane przedsiębiorstwo nie stosuje się do nałożonych na nie obowiązków wynikających z ESG. Ma to szczególne znaczenie zwłaszcza przy większych firmach i korporacjach, dla których straty wizerunkowe są często dużo bardziej dotkliwe niż kary finansowe nałożone przez organy publiczne czy sądy. Przedsiębiorstwo, które nie będzie wdrażać i raportować zgodnie w wymogami ESG i CSRD, może zostać uznane za nieodpowiedzialne i niewiarygodne przez kontrahentów, inwestorów i pracowników.

c) Problemy z dostępem do kapitału

Odpowiednie wdrażanie strategii ESG, a także raportowanie będzie przyczyniać się do większej możliwości pozyskiwania kapitału przez firmy. Inwestorzy będą coraz częściej brać pod uwagę zarówno czynniki zrównoważonego rozwoju, jak i ich prawidłowe wdrażanie w ramach danego przedsiębiorstwa. Brak działań w tym zakresie może odstraszać inwestorów od angażowania się w firmy, które nie wprowadzają ESG. Oznaczać to będzie także większe trudności do pozyskiwania kapitały i rozwoju działalności.

d) Problemy z rekrutacją, niska motywacja pracowników

Niewdrażanie pracowniczego ESG może się wiązać także z dużymi problemami dla przedsiębiorstwa w pozyskiwaniu wykwalifikowanych pracowników. Firma, która nie przestrzega tak istotnych zasad, pomimo ciążącego na niej obowiązku, może być postrzegana przez wykwalifikowanych potencjalnych pracowników jako miejsce, do którego nie warto aplikować. Jest to szczególnie ważne, gdy mamy do czynienia z przedsiębiorstwem prowadzącym działalność w segmencie, w którym trudno pozyskać specjalistów i jest duża konkurencja pomiędzy firmami o pozyskanie pracowników o wyjątkowych lub bardzo wysokich kwalifikacjach.

Należy także pamiętać o problemach wewnętrznych firmy, jakie mogą powstać wskutek niewdrażania pracowniczego ESG. Pracownicy mogą być mniej zmotywowani i mniej lojalni wobec firmy. Przedsiębiorstwa, które będą lekceważyć obowiązki związane z ESG, mogą narazić się na migrację swoich pracowników do konkurencyjnych firm, które będą odpowiedzialnie podchodzić do strategii zrównoważonego rozwoju w ramach ESG.

Przedsiębiorstwa działające w UE będą obowiązane według haromonogramu do wdrażania i dostosowywania się do wymogów ESG i CSRD, w tym także do aspektów pracowniczych. Niespełnienie przez przedsiębiorstwo tych wymagań narazi je nie tylko na sankcje i kary wymierzane przez organy państwa, ale może spowodować dużo poważniejsze skutki, wskazane przykładowo w artykule. Nie ulega wątpliwości, że odpowiednie wdrożenie i zarządzanie strategią zrównoważonego rozwoju pozostaje także głęboko w interesie przedsiębiorstw, gdyż może przynieść wymierne korzyści dla nich samych, a także interesariuszy.

 

Sprawdź

30 lipca 2024

  |  Iwona Smolak, Paweł Piotrowski

Autorzy:

Iwona
Smolak

Radca prawny, Partner

Iwona Smolak

Paweł
Piotrowski

Aplikant adwokacki

Paweł Piotrowski

Mogą Cię 
zainteresować:

Media

Żądanie ustanowienia gwarancji zapłaty za nadużycie prawa w sporach o roboty budowlane

19 lipca 2024

Żądanie ustanowienia gwarancji zapłaty za nadużycie prawa w sporach o roboty budowlane
Media

W internecie przybywa opinii o lekarzach. Kto ponosi odpowiedzialność za ich treść?

28 sierpnia 2024

W internecie przybywa opinii o lekarzach. Kto ponosi odpowiedzialność za ich treść?
Media

Bezpieczna Firma – poradnik Compliance

14 sierpnia 2024

Bezpieczna Firma – poradnik Compliance
Media

Wykonawca może odstąpić od umowy, ale musi rozliczyć się z zamawiającym

14 sierpnia 2024

Wykonawca może odstąpić od umowy, ale musi rozliczyć się z zamawiającym
Media

Policja nie może przechowywać danych bezterminowo, trzeba zmienić przepisy

4 sierpnia 2024

Policja nie może przechowywać danych bezterminowo, trzeba zmienić przepisy
Media

Trendy w restrukturyzacji firm i upadłości

24 lipca 2024

Trendy w restrukturyzacji firm i upadłości
Media

W internecie przybywa opinii o lekarzach. Kto ponosi odpowiedzialność za ich treść?

28 sierpnia 2024

Media

Bezpieczna Firma - poradnik Compliance

14 sierpnia 2024

GP NEWSLETTER

Chcesz być na bieżąco ze zmianami prawa?
Zapisz się do naszego newslettera.